Technology

Start roku szkolnego a pandemia Covid-19

01.09.2020, 16:06 0 komentarzy
Start roku szkolnego a pandemia Covid-19

W tym tygodniu uczniowie mają iść do szkół oraz przedszkoli, jednak w dalszym ciągu wątpliwość wzbudza koronawirus, z którym świat zwalcza od początku roku. Z całą pewnością to, że w marcu dzieci przeszły na nauczanie online, okazało się jedną z przyczyn, dzięki którym byliśmy w stanie wstrzymać w Polsce natężony przebieg epidemii. Jednak czy pandemia na chwilę obecną jest aż tak zrównoważona, by pozwolić dzieciom chodzić na lekcje i przygotować do użytku szkoły, przedszkola oraz żłobki?

Każdy ma inne podejście do tematu

Nie możemy dać prostego rozwiązania, co może być najlepsze - zaproszenie uczniów do szkół, czy przymus kontynuowania internetowego nauczania. Z jednej strony osoby mające wątpliwości i naukowcy są zdania, że toż to faktycznie maluchy prosto roznoszą wszelkie wirusy i bakterie, a szkoły mogą okazać się perfekcyjnym miejscem, w którym pojawiają się choroby. Taka wizja jest bardzo dobrze nam znany - na zajęcia przybędzie jedno chore dziecko a w następnej chwili znacznie więcej dzieci.

Inni ludzie mówią, iż wprowadzono masę procedur, do których muszą się stosować budynki oświaty, aby móc przyjąć swoich uczniów w tym miesiącu. Jednak czy okaże się to dobrym scenariuszem, by większa ilość dzieci znajdowała się w tej samej klasie? Czy aby na pewno najmłodsi podopieczni będą w stanie działać zgodnie z obostrzeniami? Naukowcy obstają, że nie.

Przez naukę online narzekają niektórzy opiekunowie czy też uczniowie. Szczególnie Covid-19 wpłynął na licealistów, którzy twierdzą, że przez jakiś czas nauki online wydają się znacznie gorzej przyuczeni do matur (patrząc na to z drugiej strony w 2020 roku matura nie wyszła jakoś źle). Ważne było jednakże to, że nie każdy uczeń musi mieć dostęp do komputera i Internetu. Wśród rodzin wielodzietnych jest tak, że w mieszkaniu będzie wyłącznie jeden sprzęt komputerowy. Rodzice mogą mieć z tej przyczyny problem w zapewnieniu swoim latoroślom zdalnej nauki jednocześnie.

Relacje ze społeczeństwem okazują się być także kluczowe. Szkolne placówki bywają znaczącym czynnikiem w rozwoju psychicznym dzieci. Dzięki oświatowym placówkom mamy możliwość nauczyć się funkcjonować z ludźmi dookoła i ponadto uczymy się zawierać przyjazne relacje. Rzecz jasna przy obecnej chwili kwestie społecznego życia mogą okazać się niespecjalnie kluczowe, bo najmocniej istotne jest bezpieczeństwo uczniów, ich rodziców i pedagogów.

Dużo zależy od dzieci i pedagogów

Szerzenie się pandemii zależeć będzie pewnie od kwestii, czy uczniowie będą przestrzegali obostrzeń przykazanych przez sanepid oraz czy nauczyciele będą mogli to wykorzystywanie obostrzeń upilnować. Niejedni dochodzą do wniosku, iż zaproszenie uczniów do szkół obudzi ekspresowy postęp pandemii, więc w efekcie placówki oświatowe zostaną niedostępne już za moment. Należy oglądać cały czas sprawę, albowiem z początku nadchodzącego miesiąca wiele jeszcze może się zmienić.

Zostaw komentarz